środa, 24 maja 2017

"Zakazane życzenie" - Jessica Khoury

Miłość nigdy nie jest zła. I tak jak powiedziałaś nie jest wyborem. Ona po prostu się wydarza, a my jesteśmy wobec niej bezradni. 
Tytuł: Zakazane życzenie
Autor: Jessica Khoury

Nie można wybrać swojego losu, ale można wybrać, kim staniemy się za jego sprawą.


Opowiedziana na nowo baśń tysiąca i jednej nocy.

Ona jest potężnym dżinnem. On złodziejem z ulicy. Połączyła ich pradawna magia. Kiedy Aladyn odnajduje magiczną lampę, Zahra zostaje przywrócona światu, którego nie widziała od pięciuset lat. Ludzie i dżinny pozostają w stanie wojny, więc aby przetrwać, musi ukrywać swą tożsamość. Przybierając różne kształty, będzie trwać przy swoim nowym panu aż do czasu, kiedy ten wypowie swoje trzy życzenia. Wszystko się komplikuje, gdy Nardukha, potężny król dżinnów, oferuje Zahrze szansę całkowitego uwolnienia od magii lampy. Uratowanie siebie oznacza jednak zdradzenie Aladyna – człowieka, w którym Zahra… zakochała się wbrew sobie.

Teraz musi podjąć dramatyczną decyzję: wybrać między wolnością a uczuciem – zakazanym, lecz silniejszym niż wszystko, co znała do tej pory. Skrywane przez stulecia tajemnice, baśniowy świat skrzący magią, niebezpieczeństwo i miłość wbrew wszelkim zasadom.

Czyż bowiem nie poucza poeta, że jeden przyjaciel od serca cenniejszy jest od dziesięciu tysięcy wielbłądów dźwigających złoto i drogie kamienie.

Prawdopodobnie każdy zna baśń o Aladynie lub oglądał Aladyna stworzonego przez Disneya. Osobiście lubię tę bajkę, więc nic dziwnego, że książka trafiła w moje ręce.

Zahra jest dżinem uwięzionym w lampie od tysięcy lat. Kiedy magiczny pierścień prowadzi Aladyna do lampy, Zahra widzi szanse na wolność pierwszy raz od wielu lat. Po wzięciu lampy, ruiny Neruby powoli zaczynają się zapadać, a dwójka bohaterów wydostaje się na zewnątrz. Jednak wcześniej dżin informuje Aladyna, że może spełnić jedynie jego trzy życzenia. Jak Aladyn je wykorzysta? Czy wypowie zakazane życzenie? A może istnieje coś o wiele potężniejszego od miłości?

Zahra jest postacią, której raczej nie da się nie lubić. Ma pozytywną osobowość z „małymi uszczerbkami” przykładem jest drugie życzenie chłopaka, za którym idzie wykonanie jej zadania. Mimo wszystko ma wyrzuty sumienia, że go wykorzystała, tak jak oskarża się o to, co się stało z Habibo. Dlatego też nie przyjmuje do wiadomości, że może jeszcze kogoś pokochać.

Aladyn to siedemnastoletni złodziejaszek, któremu zamordowano rodziców. Jego najważniejszym celem jest chęć zemsty na mordercy jego rodziców. Myślę, że Aladyn skradł niektóre serca czytelniczek. Co się dziwić? Był uroczy, zabawny, przystojny, nie raz lekkomyślny.

Autorka miała ciekawy pomysł, który udało się jej zrealizować. Z przyjemnością czytałam historię tej dwójki, sięgając cały czas po więcej. Oczywiście były też momenty, które mogłabym czytać cały czas, jednym z takich momentów jest fragment, gdzie próbują ukraść fajkę. Scena ta zapewniła mi wiele śmiechu. Do tego wszystkiego okładka, która zdobyła moje serce. Nie ma miliona rzeczy na niej, ale jest piękna.

Z całego serca mogę ją wam polecić, bo to nie jest zwykła lektura, o której zaraz się zapomina.

Jest tylko jedna rzecz liczniejsza od gwiazd [...]. A jest to mrok, który je nosi.

15 komentarzy:

 1. Książka zbiera pozytywne opinie. Zresztą, dla samej okładki można się na nią skusić;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam na półce, niebawem zaczynam czytać, nie mogę się doczekać już :)

  Pozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka faktycznie jest rewelacyjna. Fajnie jak książka nie dość ze zaskoczy to momentami rozśmieszy. Mam ja w planach jednak po przeczytaniu Twojej recenzji tym bardziej nie mogę sie doczekać .
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama muszę sobie wyrobić opinię na jej temat, bo spotkałam się już z różnymi. Mam nadzieję, że się nie zawiodę! :)
  aga-zaczytana.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Od dawna mam na tą książkę ochotę! :) oby udało mi się już niedługo ją dorwać.

  Ps. Bardzo ładny blog :) na pewno będę tutaj zaglądać ;)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 6. Zaciekawiłaś mnie. Muszę ją przeczytać! :D
  Pozdrawiam,
  siostry-pinkyandmozg.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka zbiera same pozytywne recenzje. Nie czytałam żadnej chyba niepochlebnej. :D Kiedyś przeczytam na pewno. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zakochałam się w okładce już dawno, a po twojej recenzji wiem, że muszę ją przeczytać.

  www.worldbysabina.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. To jest bardzo piękna książka! Niezwykle dobrze mi się ją czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O tak książka jest naprawdę bardzo fajna. A ta okładka wymiata. :D Haha ta scena z fajką była świetna! :D

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo korci mnie ta książka :) Czytam same pozytywne opinie na jej temat i w końcu chyba sama się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Też mi się podobała :) Świetni bohaterowie i udane nawiązanie do baśni o Aladynie :)
  A okładka jest bajeczna ❤
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam jeszcze tej pozycji, ale ostatnio było głośno o niej i same pozytywne opinie czytałam. Muszę ją jak najszybciej nadrobić :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. Aladyna bardzo lubiłam, kiedy jeszcze miałam kilka lat, jednak później dość szybko wyrosłam z miłości do typowo fantastycznych historii, dlatego podejrzewam, iż "Zakazane życzenie" nie skradłoby już mojego serca.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czytałam i byłam nią zachwycona! Wspaniała historia :)
  Zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń